Da li ste nedavno primetili krv na stolici, krv na toalet papiru ili kapljice krvi u toaletnoj vodi? Ako jeste, verovatno ste u najmanju ruku zabrinuti zbog toga šta uzrokuje krv u vašoj stolici.
Dozvolite mi da počnem tako što ću reći da prva stvar koju treba da uradite ako primetite krvne tragove ili krv u stolici je da kontaktirate svog lekara i utvrdite da ono što vidite nije simptom ozbiljnijeg problema. Šanse su da to neće biti nešto ozbiljno, ali ako jeste i to rano shvatite, biće vam mnogo bolje.
Šta bi moglo da izazove ovu krvavu stolicu, pitaćete se. Pa, to bi mogla biti lista nekoliko različitih stvari, u rasponu od problema sa ishranom pa sve do raka, ali dobra vest je da ste na pravom mestu. Ovde ću vam pomoći da vas upoznam sa svim uzrocima krvi u stolici i kada saznate šta je uzrok, moći ćete da naučite različite metode za ublažavanje simptoma.
Simptomi krvi u stolici
Analno krvarenje, stolica sa krvlju, krv u stolici – jedan od najčešćih simptoma bolesti rektuma i debelog creva.
Bol u debelom crevu, rektalni ili analni bol i krv u stolici tokom defekacije mogu biti manifestacije patologija debelog creva i rektuma, kao što su hemoroidi, analne fisure, tuberkuloza, polipi debelog creva, rektalni polipi, rak debelog creva, rak rektuma, parazitska bolest (aktinomikoza) itd.
Izolovane kapi crvene krvi, ili čak mlazno krvarenje, karakteristični su za hemoroide i analne fisure, obično na kraju defekacije. Ponekad ovo krvarenje dovodi do gubitka 100-200 ml krvi dnevno, a često ponavljanje dovodi do razvoja anemije.
Tragovi krvi i krvni ugrušci u stolici obično se vide kod inflamatornih stanja (kolitis), divertikuloze i tumora. Što je dalje od anusa izvor krvarenja u debelom crevu, to je homogenija mešavina krvi u stolici, a boja je tamnija.
Nekoliko promena u krvi u tečnom stanju ili u obliku ugrušaka može se osloboditi tokom pražnjenja creva kod pacijenata sa nespecifičnim ulceroznim kolitisom i Kronovom bolešću debelog creva, ili sa divertikulozom, kao i kod propadajućih i ulcerisanih vilusa i kancera ili tumora. .
Krv u stolici, šta to znači?
Krv u stolici je gastrointestinalni simptom, povezan sa gastrointestinalnim krvarenjem i dovodi do vidljive ili nevidljive krvi ili krvnih ugrušaka u stolici. U zavisnosti od izvora, količine i dužine krvarenja, krv u stolici može biti jarkocrvena ili tamno crna.
Prisustvo krvi u stolici ukazuje na krvarenje u gastrointestinalnom traktu. Neke bolesti koje uzrokuju takvo krvarenje su bezopasne i mogu se dobro lečiti, dok druge mogu biti opasne po život. U svakom slučaju, važno je da uzrok krvarenja, koje dovodi do pojave krvi u stolici, odredi lekar.
Postoje različite vrste krvi u stolici:
Melena: Izmet je veoma taman do crn kao katran. Izvor krvarenja je u gornjem delu digestivnog trakta. Prilikom procene boje stolice važno je napomenuti da određena hrana kao što je crni puding ili tamno bobice i lekovi kao što su tablete gvožđa i uglja mogu izazvati crnu promenu boje stolice bez prisustva krvarenja.
Krvava stolica: stolice su jarko crvene boje, postavljene iznad ili pomešane sa svežom krvlju. Izvor krvarenja je na kraju tankog creva ili debelog creva.
Okultna krv: zapremina krvi je toliko mala da se ne može videti golim okom.
Hematohezija: jarko crvena krv u stolici ili krvarenje iz anusa nakon prolaska stolice, na primer, mogu biti uzrokovani hemoroidima.
Krv u stolici uvek zahteva lekarski pregled. Ako dođe do krvarenja u gastrointestinalnom području, može se otkriti krv u stolici.
Počnimo sa listom najčešćih stanja i bolesti koje uzrokuju pojavu krvi u stolici ili jarko crvene krvi na vašem toalet papiru. Ovo je samo lista većine uslova, a detaljno objašnjenje možete pronaći na drugom mestu na našem sajtu.
Analni karcinom- to je redak oblik raka koji se javlja u analnom kanalu.
Analna fisura- je mala rascep u sluzokoži analnog kanala. Možete razviti analnu fisuru zbog velike tvrde stolice tokom pražnjenja creva. Zato su vlakna u vašoj ishrani neophodna.
Angiodisplazija- je malformacija malih krvnih sudova želuca. To je čest uzrok inače neobjašnjivog gastrointestinalnog krvarenja i anemije.
Rak debelog creva- je rak debelog creva.
Polipi debelog creva- su mali skup ćelija koje se formiraju na sluznici debelog creva. Šanse su da polipi debelog creva nisu razlog za brigu, ali neki mogu vremenom postati kancerogeni. Zbog toga je važno da vidite svog doktora.
Zatvor je problem koji je većina ljudi imala u jednom ili drugom trenutku u životu. Ova vrsta gastrointestinalnih problema može biti uzrokovana mnogim razlozima. Ako ste iskusili zatvor, suočili ste se sa retkim pražnjenjem creva, odvajanjem tvrde stolice i/ili naprezanjem tokom pražnjenja creva.
Kronova bolest je jedna vrsta inflamatorne bolesti creva. To izaziva upalu sluzokože vašeg digestivnog trakta, što može dovesti do bolova u stomaku, teške dijareje, pa čak i neuhranjenosti.
Dijareja
Divertikuloza
Trovanje hranom (bolesti koje se prenose hranom)
Hemoroidi-najčešći
Inflamatorna bolest creva
Ishemijski kolitis
Peptički čir
Pseudomembranozni kolitis
Terapija zračenjem
Prolaps rektuma
Sindrom solitarnog rektalnog ulkusa
Ulcerozni kolitis
Sluz i krv u stolici
Sluz je tanka i penasta, ili gusta i žele nalik supstanca, koja održava zid debelog creva vlažnim i podmazanim i proizvodi je sluzokože ćelije sluzokože crevnog trakta. Mala količina sluzi u stolici je normalna i obično nema razloga za brigu.
Međutim, značajna količina sluzi u stolici je abnormalna manifestacija i često se pomeša sa tečnom stolicom, što ukazuje da postoji zarazno stanje koje uključuje crevni trakt.
Gnoj, sluz i krv u stolici su rezultat ulceracije normalnih tkiva ili lezija, crevnih infekcija, divertikulitisa, žarišta krvarenja komplikovanih infekcijom, polipa i kancerogenog tkiva sa ulceracijom i infekcijom. na primer:
Dizenterija;
Napredna faza hemoroida, prolaps rektuma;
Ulcerozni kolitis, proktitis (zapaljenje rektuma);
Polipi i rak rektuma;
Rak debelog creva, polipi debelog creva;
Ishemijska bolest creva;
Nekrotizujući enterokolitis;
Crohnova bolest;
Analna fistula.
Dijagnoza krvi u stolici
Boja stolice je važna za dijagnozu.
Za lekara je ključno da zna kada dolazi do krvarenja, koje je boje i konzistencije stolica i koliko često pacijent ide u toalet. Prateći simptomi kao što su bol u stomaku ili gubitak težine su podjednako važni pokazatelji bolesti. Ukoliko je pacijent već bio na određenoj gastrointestinalnoj bolesti (npr. hemoroidi), potrebno je da obavesti lekara.
Prilikom fizičkog pregleda, lekar će pomoću stetoskopa proveriti zvukove creva, skenirati i oboriti mu stomak da bi video odbrambene tenzije, nakupljanje vazduha ili otvrdnjavanje. Rektalni pregled, u kojem lekar uvodi prst u anus, neophodan je da bi se otkrili hemoroidi ili tumori.
U laboratoriji je potrebno proveriti prisustvo nevidljive krvi i određenih bakterija u uzorku stolice. Može se napraviti uzorak krvi za ispitivanje krvne slike, iz koje se u ovom slučaju mogu identifikovati razne bolesti, posebno anemija produženim krvarenjem.
Ako postoji sumnja na krvarenje u želucu, radi se endoskopija želuca (gastroskopija), kojom se može pregledati i početak tankog creva. Ako se prilično sumnja na izvor krvarenja u debelom crevu, može se otkriti i endoskopskim pregledom (kolonoskopijom). Pored toga, može se razmotriti radiografija ili magnetna rezonanca (MRI).
Krv u stolici Lečenje zavisi od uzroka
Lečenje krvarenja u gastrointestinalnom traktu, u zavisnosti od uzroka krvarenja.
Hemoroidi i proširene vene se mogu lečiti ili čak ukloniti, tako da više ne mogu da krvare. Polipi ili divertikule se mogu ukloniti endoskopijom, operacijom sa otvaranjem trbušnog zida ili uklanjanjem dela creva, ali obično nije neophodno.
Ako je krvarenje uzrokovano karcinomom u crevima, moguće je i što potpunije otklanjanje i potom odgovarajuće lečenje lekovima (hemoterapija).
Čak i ako neko može imati krvarenje u crevima iz bezazlenih uzroka i dalje je neophodno za krv u stolici, konsultovati lekara da pronađe izvor krvarenja, a zatim zaustaviti krvarenje. Hronično ili teško krvarenje može biti opasno po život zbog značajnog gubitka krvi.